راهنمای انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری

0 Comments
از همان ابتدا که سیستم ثبت نام و انخاب رشته در کنکور سراسری دستی بود و افراد باید ساعت ها در صف های طولانی اداره پست وقت می گذراندند ، دغدغه انتخاب رشته همواره داوطالبان را آزار داده است . اما حال با پیشرفت های تکنولوژی هم ثبت نام ها اینترنتی و مجازی شده و هم انتخاب رشته ها بدون دخالت نیروی انسانی صورت می گیرد و خطا به حداقل رسیده است .

برخی سایت های مطرح مانند گزینه دو ، قلم چی و خود سازمان سنجش انتخاب رشته مجازی را برای داوطلبان ارائه می دهند که خود جای تشکر دارد هر چند سازمان سنجش برخلاف دو موسسه دیگر این کار را رایگان انجام نمی دهد بااین حال نمی توان به طور قطع و یقین این انتخاب رشته را درست و صحیح دانست بلکه باید با توجه به راهنمای صورت گرفته و بررسی درصد های خود انتخاب رشته اصلی را انجام داد . در ذیل به چن نکته اشاره می کنم که شاید مفید باشد .

 

 1. از رتبه خود ناامید نشود.

 2. نگران نباشید احتمال قبولی شما خیلی بالاست .

 3. اگر رتبه بالایی آوردید و می توانید یکسال دیگر صبر کنید و رتبه بهتری بیاورید عجله نکنید و سال بعد دوباره امتحان دهید . با این حال دقت کنید اگر به هر نحوی در یکی از رشته های روزانه قبول شوید نمی توانید سال بعد در کنکور سراسری شرکت کنید پس اگر قصد ادامه تحصیلدارید و در عین حال می خواهید سال بعد دوباره سعی کنید ، باید کد رشته های شبانه یا غیرانتفاعی را انتخاب کنید . البته توجه کنید برخی کد رشته های روزانه های خوب که شانس قبولی دارید را بزنید فقط مراقب باشید رشته های روزانه ایی که به نظر خودتان با شما سازگار نیست و بعدا ممکن است به مشکل بخورید را نزنید .

 4. حتما با افراد کار بلد مشورت کنید و فقط به یک مرکز انتخاب رشته بسنده نکنید .  مراکز انتخاب رشته شاید وقت آنچنانی برای شما نگذارد پس حتما بگردید و دنبال افرادی با تجربه بگردید .

 5. امسال که قراره ۱۵۰ کد رشتهرو انتخاب کنید نگران نباشید و اگر دلتان می خواهد همان اول کد رشته های تهران را بزنید ، بزنید ایرادی ندارد اما بنظر خودم آدم باید واقع بین باشد و بر اساس رتبه و شرایطی که دارد انتخاب کند اگر واقعا دوست دارید تهران درس بخوانید باید بیشتر در کنکور سراسری تلاش می کردید.

 6. نگران حرف دیگران نباشید و انتخاب رشته خود را انجام دهید .

 7. اگر در نزدیکی های محل زندگکی شما یا حتی استان خود و هم جوارتان دانشگاه های خوب موجود است حتما کد رشته آن ها را در ابتدای لیست قرار دهید و بعد سراغ گزینه های بعدی بروید . البته دقت کنید دانشگا ههایی مانند شیراز ، اصفهان ، کاشان ، سمنان ، بابل ، مازندارن و … که از سطح علمی مناسبی برخوردارند باید در اولیت باشند اما بعدی از رتبه شما در کنکور سراسری ، چیزی که در اولیت قرار دارد منطقه بومی شماست . مثلا پارسال برای دو نفر در رشته انسانی که یکی ۲۱ هزار و دیگری ۱۷ هزار داشت انتخاب رشته کردم که هر دو داشنگاه مازندران ( هر دو بابل زندگی می کردند یعنی داشنگاه بومی ) قبول شدند در صورتی که رتبه های پایین تر از آنها در داشنگاه های پیام نور قبول شدند . پس اگر رتبه ی خوبی ندارید بهتر ست اول کد رشته های دانشگاه های دانشگاه های بومی را انتخاب کنید .

 8. اگذ به مراکز انتخاب رشته مراجعه می کنید مطمئن شوید که دارای اعتبار کافی هستند چرا که بعد از اعلام نتایج نهایی آن ها پاسخ گو نخواند بود .

 9. کنکور سراسری حاصل رنج چندین ساله شماست پس عجله نکنید و با دقت تمام دفترچه را بخوانید . محتوای دفترچه اصلا دشوار نیست و راحت توضیح داده شده است و شما می توانید با یک بار یا چند بار مرور به دقت با زیر مجموعه ها و … آشنا سوید و طبق درصد های روس خود انتخاب رشته کنید .

 10. نترسید و خود اتخاب رشته کنید به قدری آسان است که بعدا با خود فکر می کنید به خاطر این از من فلان مقدار پول گرفتند حـــیـــــــــــــــــــــــــــــــتف …..

 11. حتما دفترچه ها را مطالعه کنید .

 12. جو زده نشوید و به حرف این و آن انتخاب رشته نکنید و به دقت رشته ها را انتخاب کنید . قبل از انتخاب حتما برررسی کنید که فلان رشته چیست و اصلا قرار است من چکاره شوم . چرا که بعد ا قبولی  ( ایشالله ) دیگر نمی توانید تغییر دهید و باید ۴ سال برای لیسانس تلاش کنید .

 13. نترسید و به دانشگاه های محل تحصیل خود بروید و از دانشجویان و اساتید آن جا سوال کنید و از انتخاب خود مطمئن شوید .

 14. در رابطه با رشته های فنی مهندسی بنده در همین وب سایت می توان در حد توانایی خودم کمک کنم .کافی است از طریق نظرات همین پست اطلاع دهید تا در حد توان کمک کنم .

 

شما می توانید به آدرس زیر ایمیل بزنید یا از طریق درگاه نظرات سایت با ما ارتباط برقرار کنید و در رابطه با انتخاب رشته و دانشگاه ها راهنمایی بگیرید .

hedayatpour@live.com                                  hedayatpourhassan@yahoo.com

درگاه انتخاب رشته مجازی کنکور سراسری ۱۳۹۳ موسسه گزینه دو

درگاه های انتخاب رشته مجازی کانون فرهنگی آموزش قلم چی  (برای هر کد رشته روی عبارت آن کلیک کنید ):

رشته ریاضی   رشته تجربی      رشته علوم انسانی     گروه هنر       گروه زبان خارجه

 

پاسخی بگذارید